Byli jsme první

Dne 23.září 2005 se na bystřickém vlakovém nádraží sešla skupina dětí a vedoucích, která měla jediný cíl. Nastoupit na vlak a ujíždět krajinou až do nedalekých Rajnochovic. Zde se na základně Ondráš konal vůbec první sraz pionýrských oddílů Zlínského kraje. Sešly se tu děti různého věku a pohlaví z rozmanitých koutů našeho kraje. Svůj oddíl zde reprezentovaly pionýrské skupiny z Bystřice pod Hostýnem, Holešova, Kroměříže, Chropyně, Borovic a Zlína.

Již první večer se rozjelo víkendové veselí. Ve společenské místnosti, kde se všichni sešli, nebylo z důvodu velké účasti ani místo. Hrály se různé seznamovací hry a děti si našly nové kamarády. V jejich společnosti pak strávili celý víkend.

Druhý den, poté, co se všichni předešlý večer dozvěděli o celodenním náročném programu, byl budíček v 7.00 ráno. Pro některé to bylo náročné vstávání, jiní naopak byli na nohou již v 6.00 a nemohli se dočkat denní činnosti. Po snídani čekal mladší členy oddílu velký branný závod, kde si mohli vyzkoušet dovednosti získané na oddílových schůzkách. Na stanovištích, kterými museli proběhnout, poznávali různé rostliny, zkoušeli si orientaci na mapě a také stavění stanu. Pro starší bylo přichystáno antukové hřiště na hru zvanou ringo. Po obědě si kategorie program vyměnily. Současně s těmito aktivitami byly zařazeny do programu i doplňkové činnosti, odkud si děti mohly domů přinést i amulet. Zkoušely si vyrobit kožený náramek, sponu do vlasů či kamenný náhrdelník. Pro bystré hlavy se tu našla také soutěž logického myšlení a řešení rébusů. Během odpoledne se samozřejmě také nikdo nenudil a vedoucí byli rádi, že se děti baví. Přichystali pro ně lanové aktivity a střelnici. Cílem lanových aktivit bylo nejen pobavit děti, ale také je naučit rovnováze a spolupráci. Naopak střelnice děti přesvědčila o tom, že by měly zapracovat na své mušce, protože šipkami, vzduchovkou či šípem se do terče opravdu trefil jen málokdo.

Když se blížil večer, vedoucí rozdělali oheň a chopili se kytary. Pro děti, sotva se stačily u ohně ohřát a zazpívat pár písniček, byla přichystána další, tentokrát noční hra. Byla to stezka odvahy. Děti se vydávaly ve tří až čtyřčlenných skupinkách a opět na různých stanovištích plnily rozmanité úkoly, např. pomocí kamínků zhasínaly svíčku nebo prošly část trasy v naprosté tmě. Spoléhaly se jen na své ruce, kterými se přidržovaly provázku uvázaného kolem stromů. Zdárně všichni zvládli i tuto noční zkoušku odvahy a vedoucí si s klidem mohli říct, že to zvládli. Děti se pobavily, získaly nové kamarády, nové zkušenosti, naučily se spoustu her a písniček a zjistily, že umí i to, co dosud netušily.

Třetího dne ráno byly všechny zmiňované soutěže vyhodnoceny a pro výherce byly přichystány i zajímavé odměny. Zástupci našeho oddílu vyhráli v celkovém součtu bodů první cenu – plyšového pionýrského psa, nynějšího maskota našeho oddílu. Po slavnostním nástupu jsme zabalili všechna zavazadla a s batohy na zádech a myšlenkami, které se stále obracely k sobotnímu odpoledni, jsme se ubírali směrem k autobusu a frr domů.

Na shledanou při další akci, a třeba i s novými zájemci o dobrodružství a poznání, kteří nás najdou každý pátek od 15.00 hod v klubovně v objektu bývalých jeslí (ulice 6.května, naproti zdravotnímu středisku).

Za PS Bystřice pod Hostýnem – Šiška

naši zástupci na krajském srazu